Home ⁄ Проект ⁄ Модульна мобільний захисна камера (ммзк)

Модульна мобільний захисна камера (ммзк)

Сучасні технічні засоби для поводження з радіоактивними відходами і джерелами іонізуючого випромінювання

(Проект реалізується в рамках міжнародної технічної допомоги уряду Франції Україні у співпраці з Комісаріатом атомної енергетики Франції)

Мобільна модульна захисна камера являє собою комплекс технічних засобів для безпечного поводження з високоактивними відпрацьованими джерелами іонізуючого випромінювання (ДІВ).

Блокі відпрацьованих високоактивних джерел іонізуючого випромінювання типу “БГІ” і “Е”

В даний час велика кількість відпрацьованих високоактивних ДІВ в блоках типу “БГІ” і “Е” знаходиться на майданчиках спеціалізованих комбінатів “Українського державного об’єднання” Радон “. Тільки за 2010 рік спецкомбінату було прийнято на зберігання і захоронення 11833 шт. Відпрацьованих закритих ДІВ, радіоізотопних пристроїв. Маса прийнятих твердих РАВ та біозахисту разом складає понад 106 тонн. ММЗК дозволяє безпечно витягувати ІІІ з блоків біозахисту і перевантажувати їх в спеціальний захисний контейнер, що дозволяє вмістити до 1227 ис джерел іонізуючого випромінювання або їх кількість з максимальною загальною активністю 5,2 * 1014 Бк. Такий перевантаженням досягається компактність розміщення і мала загальна маса ІІІ в захисному контейнері, що дозволяє в подальшому забезпечити безпечне зберігання контейнерів з ДІВ на спеціалізованих сховищах або їх безпечне транспортування в спеціальних транспортних пакувальних комплектах.

Мобільна модульна захисна камера (Загальний вигляд)

Призначення

ММЗК призначена для:

 • безпечного вилучення відпрацьованих високоактивних джерел гамма-випромінювання з блоків типу Е1 – Е3, Е1М – Е4М, БГІ-30, БГІ-45, БГІ-60А, БГІ-75А, БГІ-90А, БГІ-45У, БГІ-60У, БГІ-75У , БГІ-90У;
 • для визначення типу ізотопу джерел і їх активності;
 • для перевантаження ІІІ в захисний контейнер з комплекту пакувального транспортного ПКТIB-120H для їх транспортування і тимчасового зберігання.

ММЗК призначена для поводження з ДІВ, максимальна активність яких не перевищує:

– з ізотопом 60Co – 0,037 Кі,

– з ізотопом 137Cs – 10 Кі.

Особливості

 • Витяг ІІІ з блоків здійснюється за допомогою спеціальних маніпуляторів.
 • Візуалізація процесу розрядки і зовнішній огляд видобутих ІІІ проводиться за допомогою системи відеокамер з високою роздільною здатністю (штатний режим) або за допомогою ендоскопа, що входить в комплект поставки.
 • Наявність системи управління технологічним процесом, системи захистів і блокувань, системи дозиметричного контролю.
 • ММЗК являє собою модульну конструкцію, що передбачає можливість багаторазового збирання-розбирання, пакування в спеціальну транспортну тару і транспортування будь-якими видами транспорту.
 • Конструкція ММЗК забезпечує захист персоналу від впливу іонізуючого випромінювання, як від знаходиться всередині ММЗК джерела 137Cs активністю до 10 Кі або джерела 60Co активністю до 0, 037 Кі, так і від захисного контейнера, зістикований з ММЗК і заповненого джерелами 137Cs з максимальною активністю 14000 Кі або 60Cs з максимальною активністю 1,8 Кі.
 • До складу ММЗК включений штатний підйомний механізм, що дозволяє з високою точністю встановлювати блок джерела на стіл для розрядки джерела.
 • Крім того, штатний підйомний механізм може бути використаний в процесі зборки / розбирання ММЗК.

Система управління технологічним процесом, захистів і блокувань здійснює:

 • Контроль і забезпечення послідовності технологічних операцій;
 • Ведення обліку виряджених блок-джерел за кількістю і за активністю;
 • Забезпечення зв’язку з пристроєм визначення типу ізотопу;
 • Управління та ведення бази даних за різними джерелами, номерам захисних контейнерів, дату і час проведення операцій, ПІБ оператора;
 • Підготовку протоколів, звітів, супровідних документів;
 • Контроль обсягу завантаження захисного контейнера по сумарної активності і за обсягом склянки.

Система дозиметричного контролю забезпечує:

 • Автоматизовані виміри потужності еквівалентної дози гамма-випромінювання в зоні дії оператора;
 • Видачу аварійних сигналів при перевищенні порогових значень в зоні дії оператора;
 • Видачу попереджувальних сигналів в разі, коли джерело знаходиться всередині ММЗК;
 • Визначення активності джерела та передачі цієї інформації в систему управління технологічним процесом.

Транспортування ММЗК відбувається всередині Мобільного приміщення (МП). Часткове розбирання ММЗК для транспортування відбувається за допомогою спеціально передбаченого консольного крана (зі складу Мобільного приміщення). Складові частини ММЗК закріплюються всередині Мобільного приміщення.

Операції по завантаженню / розвантаженню в ММЗК захисного контейнера ПКТIB-120H і блоків ДІВ, призначених для розрядки, виробляються за допомогою крана, розташованого на платформі Мобільного приміщення.

Процес підготовки ММЗК до роботи (завантаження в ММЗК захисного контейнера, блоку ДІВ)

 

(ММЗК в складі Мобільного приміщення)

на фото: представники КАЕ Франції та корпорації “Укратомприлад”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Show Buttons
Hide Buttons